news menu leftnews menu right

Nejnovější

Všichni čekají, co vymyslí FURTISAMI. Pomáhá a baví se celá obec

Velké Hoštice. Každým rokem jiné překvapení. Dětské dny ve Velkých Hošticích na Hlučínsku, se díky skupině nadšenců staly magnetem, nejen pro místní. Loni se....

Svatý Martin přijede na perníkovém koni

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní p....

Kravaře mají nejlepší trafiku

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénk....

Zručné ruce si poradily s perníkovým mořem

Bohuslavice. Zdá se, že bohuslavické perníkářky každým rokem zvedají laťku svých dovedností. Letos se rozhodly vytvořit z perníku přímo moře. „Do Boh....

REKLAMA

 

Výstava o Hlučínsku získala ocenění

Hlučín. Muzeum Hlučínska získalo Zvláštní ocenění na prestižní Národní soutěži muzeí Gloria Musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2014,v kategorii Muz....

Zvony jsou jako lidé. I ony mají srdce: říká kravařský farář Daniel Vícha.

Z jeho hlavy vzešla originální myšlenka uctít padlé vojáky z 2.světové války z farnosti tím, že nechá odlít Zvon pokoje. Kromě stošedesátijedna j....

Oslava jara v Chuchelné

Chuchelná. Milovníci vážné hudby si přijdou na své v neděli 24.května v Chuchelné. V místním kostele Povýšení sv. Kříže zazní skladby českých a světových ....

Počítadlo návštěv:
Svatý Martin přijede na perníkovém koni
Napsal uživatel Liana Melecká   
Sobota, 26 Listopad 2016 10:48

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní perníkářky a perníkáři představovat, co jejich šikovné ruce vytvořily.

„Tentokrát jsme tvořili na téma "Od sv. Martina až do Hromnic". Takže lidé uvidí perníky jak s náboženskou tématikou ( Martin na bílém koni, sv. Barborka, sv.Mikuláš, Betlém, Tři králové, či andělské chóry), tak různé zvyky a tradice. Například svatomartinská perníková husa, přástky s perníkovým kolovrátkem, pohádkovou knihou, štědrovečerní tabule s perníkovým talíři, rybou a vánočkou a spoustou ozdob i dárečků pod stromečkem,“ prozradila jedna z pořadatelek výstavy Magdalena Birtková.

Pro ty, kdo si chtějí vyrobit něco vánočního vlastnoručně, je opět připravena adventní dílna pro děti i dospělé. Po setmění, v pět hodin odpoledne Bohuslavičtí rozsvítí svůj vánoční strom.

Kromě inspirace perníkovými výrobky si mohou lidé nakoupit výrobky místních řemeslníků a výrobců. Med od včelařů, adventní věnce, paličkovanou krajku a k tomu u kávy ochutnat domácí cukroví i koláče. Výstava je otevřena v sobotu a neděli od půl druhé do sedmi hodin do večera. A v pondělí od devíti do šesti hodin večer.

roj: http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/bohuslavice-pozvanka-kouzlo-a-vune-perniku25112016.html

 
Kravaře mají nejlepší trafiku
Napsal uživatel Liana Melecká   
Neděle, 22 Květen 2016 16:10

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénko“ spolu s dalšími pěti majiteli z celé ČR.

„Do soutěže jsem se přihlásila sama. Poslala jsem fotografii, napsala něco o sobě, jak dlouho ji provozuji, co prodávám, jak mám noviny a časopisy vystaveny a jak se chovám k zákazníkům,“ prozradila Lišková.

V prvním kole porotci trafiku vybírali podle zaslaných materiálů a ty, co postoupili do druhého kola osobně navštívili. 

Kontrolovali, zda vše co majitelé uvedli je pravdivé, a každou zhodnotili. Nakonec vybrali šest nejlepších. Tři s prodejem přes okénko a tři s pultovým prodejem.

Na vyhlášení vítězů jela Magda Lišková 18. května do Prahy. Gala večer se konal stylově na Žižkovské věži. „Byl to zážitek a moc se mi tam líbilo. Dostala jsem diplom, finanční odměnu a krásnou kytici,“ přiznala výherkyně.

 

 
Zručné ruce si poradily s perníkovým mořem
Napsal uživatel Liana Melecká   
Pátek, 20 Listopad 2015 11:27

Bohuslavice. Zdá se, že bohuslavické perníkářky každým rokem zvedají laťku svých dovedností. Letos se rozhodly vytvořit z perníku přímo moře.

„Do Bohuslavic připluje námořní flotila, kterou před ztroskotáním u zrádných skalisek chrání majáky, návštěvníci uvidí různé druhy ryb, námořníky, jak popíjejí rum, piráty i s naloupenými poklady. Na svoji první plavbu vyplul i Titanic,“ popisovala, co letos uvidí návštěvníci této populární předvánoční výstavy Magdalena Birtková.

Akce se koná od 28 do 29. listopadu od půl druhé odpoledne do sedmi hodin večer, v sále kulturního domu v Bohuslavicích. Kromě výstavy perníkových výrobků si mohou lidé zakoupit i adventní věnce, ozdoby, paličkovanou krajku i výrobky místních včelařů. V neděli v pět hodin odpoledne Bohuslavičtí před kulturním domem rozsvítí svůj vánoční strom.

 
REKLAMA
Napsal uživatel Liana Melecká   
Čtvrtek, 01 Říjen 2015 16:33

 

 
Hafest láká Vypsanou Fixou i Fleretem
Napsal uživatel Liana Melecká   
Čtvrtek, 28 Květen 2015 16:20

 
Letiště zaplní koňská spřežení
Napsal uživatel Liana Melecká   
Pátek, 15 Květen 2015 18:41

 
Oslava jara v Chuchelné
Napsal uživatel Liana Melecká   
Středa, 13 Květen 2015 16:33

Chuchelná. Milovníci vážné hudby si přijdou na své v neděli 24.května v Chuchelné. V místním kostele Povýšení sv. Kříže zazní skladby českých a světových autorů k oslavě jara v podání pěveckého opavského sdružení Slezských učitelek pod vedením Jiřího Slovíka. Jarní koncert začíná ve čtyři hodiny odpoledne.

 
Novoroční přání
Napsal uživatel Liana Melecká   
Středa, 31 Prosinec 2014 16:57

Celý příští rok jen pozitivní zprávy, zdraví takové, abyste nemuseli navštívit lékaře a žádné spory v rodině   

 

všem svým čtenářům

 

přeje redakce Prajzských novin

 
Za pohádkou z perníku do Bohuslavic
Napsal uživatel Liana Melecká   
Úterý, 25 Listopad 2014 16:46

Bohuslavice. „Kdo nevěří, ať tam běží. Vůbec to není daleko, je to jen za sedmi horami, za sedmi řekami, v kulturním domě v Bohuslavicích.“ Takto lákají na svou tradiční výstavu bohuslavičtí perníkáři a perníkářky. Ta letošní totiž bude ve znamení pohádek, takže ti, co o víkendu 29 a 30. listopadu zavítají do místního kulturního domu, uvidí celou galerii perníkových postaviček.

„Určitě nebude chybět Karkulka s vlkem, Honza na peci, princezny, zámek, postavy z večerníčků, veliká perníková chaloupka, kde si děti mohou přímo za střechy uloupnout perníček, perníková pohádková kniha a spousta dalších překvapení,“ přiblížila organizátorka výstavy Magdalena Birtková. Chybět nebudou ani místní včelaři a výrobci s nabídkou adventních věnců. Své výrobky představí i ženy z Klubu paličkované krajky. Otevřeno bude o víkendu od jedné do šesti hodin večer a v pondělí od tří do šesti hodin.

 

 
Dědové by se potěšili, co vnukové umí s kosou
Napsal uživatel Liana Melecká   
Úterý, 26 Srpen 2014 17:35

Dobroslavice. Se sekačkou, či křovinořezem to umí snad už každý majitel zahrady. Přesto se najdou i tací, kteří nezapomněli na tradiční nástroje našich dědů a dokážou posekat louku vlastnoručně nabroušenou kosou. Ti nejlepší opět předvedou co umí v sobotu 30. srpna na již čtvrtém ročníku Dobroslavického kosení.

„Máme několik soutěžních disciplín. Ta hlavní je sečení kosou, pro muže od patnácti do devětapadesáti let, nad šedesát let a ženy. Pak kosení se srpem a kladivem. Ta je bez omezení věku a pohlaví. A na závěr exhibice, kde vítěz „juniorské“ mužské kategorie bude soutěžit s křovinořezem,“ přiblížil organizátor neobvyklé soutěže Jaroslav Ožana.

A aby se děti během doby, kdy budou tatínci zbavovat trávy soutěžní pole nenudily, připravili jim pořadatelé bohatý program. Budou hledat „jehly“ v kupce sena, házet senovou koulí, malovat, jezdit na ponících. Vše za doprovodu cimbálové muziky až do půl páté odpoledne.

Zájemci se mohou hlásit do 29. srpna na tel. 604237935 nebo na mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Akce začne ve dvě hodiny odpoledne v Dobroslavicích na travnatých plochách Zámeckého parku za Kuželnou (Slezská ulice). Registrace závodníků od 13 hodin.

 
Více článků...
Valid XHTML and CSS.