news menu leftnews menu right

Nejnovější

Z mlýna je „nemlyn" s překvapením. Hostům tam teče pod nohama voda

Kravaře. O existenci starého kravařského mlýna, se majitel stavební firmy DK1 Daniel Kozel dozvěděl náhodou. Když ho uviděl, věděl, že ho musí koupit. Skoro čty....

Všichni čekají, co vymyslí FURTISAMI. Pomáhá a baví se celá obec

Velké Hoštice. Každým rokem jiné překvapení. Dětské dny ve Velkých Hošticích na Hlučínsku, se díky skupině nadšenců staly magnetem, nejen pro místní. Loni se....

Svatý Martin přijede na perníkovém koni

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní p....

Studentky navrhly unikátní betlém. Dřevo napustí olejem Svatého Kříže

Opava. Návrh betlému tří studentek opavské Střední školy průmyslové a umělecké, zvítězil v soutěži vyhlášené opavským magistrátem a ozdobí letošní v....

Příběh ze záhrobí se prodává sám

Dolní Benešov. Nedávno vyšla dolnobenešovské spisovatelce Anně Malchárkové nová knížka Záhada kamenného svědka. Autorka se v ní vrací ke krvavé vraždě b....

Bio zahrádka přinesla úrodu. Patnáct obřích dýní

Chuchelná. Žádný pěstěný trávník, ani módní štěrkové záhony s okrasnými travami. Zahrádka před domem Antonína Pavlíčka v Chuchelné, vypadá jako ....

Kravaře mají nejlepší trafiku

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénk....

Byla jsem přitom

Praha. „Zavřít hranice. Soudit se o kvóty. Jinak nové volby.“  To bylo ústřední přání asi šesti tisíc lidí, kteří se v sobotu sešli na Hradčanském ná....

Chceš stavět? Zaplať silnici a daruj městu

Kravaře. Majitelům stavebních pozemků v Kravařích, které nejsou napojeny na veřejné sítě, ani komunikace, věnovali zastupitelé novoroční dárek. Jsou to zás....

Kravařský odpust vydělal milion, Kutský ani korunu

Kravaře. Po dlouhých letech se Kravařští dozvěděli, kolik město vydělalo na největší akci celého roku, Kravařském odpustu. Na pronájmu pozemků a veřejného pro....

Počítadlo návštěv:
Osobního strážce nepotřebuje, stačí jí chytrá krabička
(2 Hodnoceno, průměr 3.00 z 5)
Napsal uživatel Liana Melecká   
Úterý, 25 Září 2012 13:55

Kravaře, Kladno. Jarmile Drašarové z Kladna je čtyřiaosmdesát, ale stále je ještě aktivní. Chodí na dlouhé procházky, na zahrádce pěstuje zeleninu a nebojí se vylézt ani na žebřík, aby ořezala stromy. Ví totiž, že ji hlídá chytrá krabička, která, kdyby se jí něco stalo, přivolá pomoc.

„Mám vysoký tlak a už čtyřikrát se mi stalo, že se mi začala motat hlava. Tak jsem jednoduše zmáčkla tlačítko na své krabičce a nahlásila jsem, že je mi špatně. Během pěti až deseti minut ke mně přijela sanitka a pomohli mi,“ pochvaluje si chytré zařízení Drašarová. Malá krabička, připomínající jednoduchý digitální budík, ji hlídá čtyřiadvacet hodin už tři roky. Člověk za monitorovacím pultem nejen přivolá pomoc, když o ni požádá, ale také vidí, kde se seniorka právě nachází.

Poprvé pípání seniorku překvapilo

„Zpočátku jsem z toho byla vyjevená. Párkrát se mi podařilo tlačítko nevědomky zmáčknout v tašce při nákupu a u pokladny jsem se rozhlížela, komu to pípá. Za tři minuty už mi volali z ústředny, co se mi stalo,“ popisovala počátky svého soužití s elektronickým hlídačem seniorka. Chytrou krabičku nosí pověšenou na krku, nebo v kapse, stále u sebe.

Chytrá krabička přivolá seniorům pomoc. Ilustrační foto

Už má vyzkoušené, že pokud ho někam odloží, zařízení rozpozná, že se nehýbe a začne neodbytně pípat na poplach.Pokud se seniorka ani potom neozve, služba u monitorovacího pultu zburcuje příbuzné, nebo přivolá lékaře. „Službě jsem nahlásila číslo na mobil svých známých. Mají i klíč od bytu, takže kdyby se mi něco stalo, přijdou se podívat. Ještě mám další pojistku. Každý večer prozvoním svou kamarádku, aby věděla, že žiju. Kdybych se neozvala, přivolá mi pomoc,“ pokračovala důchodkyně. O existenci tohoto zařízení se Jarmila Drašarová dozvěděla od své lékařky a jen jednou přestalo zařízení fungovat. To, když ho omylem namočila do dřezu při mytí nádobí. Krabičku odkládá jen na noc, aby ji zapojila do nabíječky. Za její používání platí 220 korun měsíčně.

„Naštěstí mám takový důchod, že si to můžu dovolit. Za tu jistotu, že kdybych někde upadla, tak mě najdou a přivolají pomoc, mi to ale stojí,“ potvrdila Drašarová.

 

Chtějí oddálit období bezmoci

Služba se jmenuje Senior Inspect a chytré krabičky pro dědy a babičky, jsou výsledkem devítileté spolupráce dvacetičlenného, vývojového týmu mladých inženýrů z Prahy. Společnost CleverTech při vývoji úzce spolupracuje s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT Praha a dalšími odbornými partnery.

„Jakmile začnou mít staří lidé zdravotní problémy, děti jim říkají: nechoď nakupovat, nebo zase spadneš. My ti nakoupíme. A to je špatně. Izolovaný člověk rychleji stárne a právě dobu, kdy začne být bezmocný, chceme našim zařízením oddálit,“ vysvětloval manažer projektu Radek Fiala.


Krabička si svého seniora najde

Nejdůležitější funkcí krabičky je, že operátor dokáže seniora v terénu vyhledat. Na vývoji programu, který to dokáže se podílel také devětadvacetiletý Roman Melecký z Kravař. „Vývoj probíhal asi jeden rok, pak jsem program zdokonaloval, aby se co nejvíce zvýšila přesnost lokalizace. Nyní jsme schopni určit polohu krabičky ve městě na padesát a v neobydlených oblastech na několik stovek metrů,“ vysvětloval Melecký. 

Pomocí krabičky se senior nejen sám spojí s operátorem, ale zařízení samo rozpozná, že mu hrozí nebezpečí a vyvolá alarm. Krabička je při běžném používání odolná proti pádu, běžné špíně, ale má vlastnosti obdobné mobilnímu telefonu, takže po namočení přestane fungovat. „Pracujeme i na variantě vodě odolného, bezdrátového tlačítka, které pak mohou senioři nosit na zápěstí jako hodinky. S tím je pak možné jít i do sprchy,“ doplnil další ze zakladatelů firmy Jan Kašpar. 
Každý zájemce uvede operátorovi všechny důležité informace, takže dědeček nemusí v případě úrazu nic vysvětlovat. Systém sám automaticky upozorní, například, pokud děda upadl.

Informace o tom, jak krabička funguje jsou u lékařů, v lékárnách a dalších organizacích poskytujících sociální služby. Cena je 550 korun měsíčně. Některá města svým obyvatelům přispívají, takže lidé platí třeba jen 200 korun měsíčně. 

 

Zaujali i v televizi

Společnost se snaží hlavně získávat vhodné partnery, kteří by vývoj projektu urychlili. Města, domy pro seniory, obchodníky, kteří používají jejich technologii, ale také webové portály s pomůckami pro seniory. Firmě se povedlo zaujmout i dvě investorky v televizním pořadu „Den D“. „Když se pak seznámily s tím, jak firma funguje, uznaly, že přímý vstup do firmy, by nám nepomohl, ale společně jsem začali hledat strategické partnery. Když se pořad v dubnu 2011 vysílal, vzbudilo to obrovský zájem a počet klientů se okamžitě zvýšil,“ prozradil Fiala. V současné době používají systém například strážníci brněnské městské policie, zařízení propaguje Vodafon a zaujal i švédské investory.

 

O chytrou krabičku je zájem i ve Švédsku

 

Radek Fiala je od počátku u zrodu chytré krabičky. První vývojový tým vznikl v roce 2000. O pět let později vzniká firma, spolupracující s fakultou lékařskou a biomedicínského inženýrství. Před dvěmi lety byla na světě základní varianta asistenční služby.

Co považujete za největší úspěch v tomto projektu?

Že se nám povedlo nový nápad dotáhnout do realizační fáze, že s námi spolupracuje řada profesionálních partnerů a systém si pochvaluje.

Jak se vám podařilo získat partnera ve Švédsku?

Spolupráci jsme navázali před rokem v rámci projektu s Czech Trade a v současné době už máme první švédské klienty.  

Jak funguje spolupráce s Městskou policií v Brně a proč se nepřipojily další?

Někde se začít musí a za toto spojení jsme velmi vděčni. Spolupráce začala koncem minulého roku. Trefili jsme na otevřeného a inovačního ředitele městské policie, který pochopil v čem je projekt unikátní a pomáhá nám celý projekt spustit.

Na takový projekt investor zadává výběrové řízení. Co způsobilo, že dali přednost vám?

Samozřejmě jsme nebyli jediní, co podobné řešení nabízeli. Nakonec vyhrála nejen technická  kvalita systému a připravenost, ale také zkušenosti se spouštěním a instalací projektu.

Teď jste se dokonce spojili s konkurentem, který podobné zařízení provozuje.
Ano. Oni mají o něco lepší nástroje prodejní a obchodní, my zase špičkové technologické řešení a ucelenou metodiku. Takže jsme to spojili dohromady a budeme službu nabízet společně.

 


Valid XHTML and CSS.