news menu leftnews menu right

Nejnovější

Z mlýna je „nemlyn" s překvapením. Hostům tam teče pod nohama voda

Kravaře. O existenci starého kravařského mlýna, se majitel stavební firmy DK1 Daniel Kozel dozvěděl náhodou. Když ho uviděl, věděl, že ho musí koupit. Skoro čty....

Všichni čekají, co vymyslí FURTISAMI. Pomáhá a baví se celá obec

Velké Hoštice. Každým rokem jiné překvapení. Dětské dny ve Velkých Hošticích na Hlučínsku, se díky skupině nadšenců staly magnetem, nejen pro místní. Loni se....

Svatý Martin přijede na perníkovém koni

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní p....

Studentky navrhly unikátní betlém. Dřevo napustí olejem Svatého Kříže

Opava. Návrh betlému tří studentek opavské Střední školy průmyslové a umělecké, zvítězil v soutěži vyhlášené opavským magistrátem a ozdobí letošní v....

Příběh ze záhrobí se prodává sám

Dolní Benešov. Nedávno vyšla dolnobenešovské spisovatelce Anně Malchárkové nová knížka Záhada kamenného svědka. Autorka se v ní vrací ke krvavé vraždě b....

Bio zahrádka přinesla úrodu. Patnáct obřích dýní

Chuchelná. Žádný pěstěný trávník, ani módní štěrkové záhony s okrasnými travami. Zahrádka před domem Antonína Pavlíčka v Chuchelné, vypadá jako ....

Kravaře mají nejlepší trafiku

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénk....

Byla jsem přitom

Praha. „Zavřít hranice. Soudit se o kvóty. Jinak nové volby.“  To bylo ústřední přání asi šesti tisíc lidí, kteří se v sobotu sešli na Hradčanském ná....

Chceš stavět? Zaplať silnici a daruj městu

Kravaře. Majitelům stavebních pozemků v Kravařích, které nejsou napojeny na veřejné sítě, ani komunikace, věnovali zastupitelé novoroční dárek. Jsou to zás....

Kravařský odpust vydělal milion, Kutský ani korunu

Kravaře. Po dlouhých letech se Kravařští dozvěděli, kolik město vydělalo na největší akci celého roku, Kravařském odpustu. Na pronájmu pozemků a veřejného pro....

Počítadlo návštěv:
Tři noví kandidáti chtějí usednout na křeslo kravařského starosty
(12 Hodnoceno, průměr 3.33 z 5)
Napsal uživatel Liana Melecká   
Pátek, 26 Září 2014 15:36

Kravaře. Do komunálních voleb zbývají již jen dva týdny a na kravařské politické scéně to pěkně vře. Po dvanáctiletém vládnutí sdružení nezávislých kandidátů Za Kravaře prosperující vedené Aloisem Hadamczikem, ODS v čele se starostou Andreasem Hahnem a lidové strany, to vypadá, že letošní volby pořádně zamíchají s téměř neměnnou sestavou kravařského zastupitelstva.

Naděje svitla už před čtyřmi lety, když nově vzniklé Sdružení nezávislých kandidátů Nová Síla, získalo v jednadvacetičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty. Jen díky lidovcům, kteří uzavřeli koalici s ODS a Za Kravaře prosperující, zůstalo vše víceméně při starém, a oni se ocitli v menšinové opozici.

V letošních volbách mohou lidé vybírat z osmi stran a jedné kandidátky. K minulé volební sestavě: ODS, KDU - ČSL, ČSSD, KSČM, Za Kravaře prosperující a Nová síla Kravař, přibyly další dvě kandidátky, složené převážně z mladých lidí. Babišovo ANO 2011 a Jistota. Jako samostatný kandidát se přihlásila Šárka Nedělová. 

Lídři tří stran – Martin Schwarz (ANO 2011), Irena Sentenská (Jistota) a Sandra Rostková ((Nová síla Kravař), jsou navíc odhodláni se utkat s Andreasem Hahnem o jeho křeslo v nově renovované kapli kravařské radnice. Rozhovor se všemi třemi kandidáty na starostu ještě do voleb naše redakce zveřejní na stránkách Prajzských novin.

 

Jako první odpovídá lídr sdružení ANO 2011:

Martin Schwarz je ženatý, má dvě děti a je mu šestatřicet let. Je to středoškolák a majitel a jednatel firmy SCHWARZ OOPP s.r.o. Tato firma zaměstnává zdravotně znevýhodněné lidi, kteří vyrábí a prodávají pracovní oděvy. Kromě toho prodává i prostředky individuální ochrany.

1) Jste jednička na kandidátce vaší strany. Chcete v letošních volbách kandidovat na post starosty Kravař?
Ano

2) Jako jeden z prvních úkolů si vaše strana dala podporovat kamerový systém ve městě. Neměli by být kravařští strážníci spíše vidět v ulicích města a být kdykoliv dostupní na mobilním telefonu?
Strážníci nemohou být všude, proto se domníváme, že kamerový systém primárně určený k ochraně majetku a proti vandalství je dobrá myšlenka.

3) Jste pro výstavbu nových dětských hřišť. Jen za poslední čtyři roky město dalo na údržbu a provoz dětského hřiště Buly Arény 3 miliony korun. Bude ANO v tomto trendu pokračovat?
Částka šest set tisíc korun ročně na jedno dětské hřiště je zkrátka moc. Příspěvek omezíme a peníze přerozdělíme mezi ostatní dětská hřiště ve městě.

4) O zřízení výtahu ve zdravotním středisku už jednalo město se soukromými lékaři a vlastníky budovy v roce 2008. Lékaři sice souhlasili, ale peníze chtěli po městu. Přistoupíte na tento návrh, nebo se je budete snažit přesvědčit, aby ho zaplatili?
Zdravotní středisko je soukromým majetkem lékařů. Z tohoto důvodu by podstatnou část výstavby výtahu měli hradit lékaři. Město by mělo finančně participovat a pomoct při přípravě i samotné realizaci projektu.

5) Vaše strana chce více využít zámek ke společenským akcím. Městu se však nepodařilo získat ani nájemce restaurace a celý zámek chátrá. Kde na to vezmete peníze?
Zámek musíme v prvé řadě oživit. Kino, divadlo, koncerty a další kulturní akce. Na zámek si opět musí občané najit cestu. Nalezneme restauraci solidního provozovatele, a to i za cenu symbolického nájmu.

6) Za posledních dvanáct let prosadila současná koalice na radnici uzavření dvou smluv se zájmovým sdružením právnických osob Buly Aréna, patřící Marcelu Hadamczikovi. Město tak jen za poslední čtyři roky zaplatilo z obecní kasy 19 milionů korun na provozní náklady a investice. Pokud byste se stal starostou, smlouvy vypovíte, nebo budete v placení pokračovat?
Nevíme, jak jsou smlouvy sepsány. Zda je lépe smlouvu vypovědět (pod případnou sankcí), či smlouvu řádně nechat doběhnout. Z našeho pohledu není možné uzavírat delší smlouvy, než je mandát zastupitelů.

7) Nikde jsem ve vašem předvolebním programu nenašla řešení problému kravařského hřbitova. Lidem chybí smuteční síň, toalety, je zde málo místa na hroby. Jaké řešení Kravařským nabídnete?
Nevíme, zda opravdu občané postrádají smuteční síň.  Hřbitov v Kravařích je kapacitně nevyhovující, s tím souhlasíme. Dle našeho názoru je svým rozsahem rozšíření hřbitova v Koutech vhodnou alternativou.

 

Kandidátní listina: ANO 2011

 

Kandidát

Navrhující
strana

Politická
příslušnost

Povolání

Bydliště

poř.
číslo

příjmení, jméno, tituly

věk

1

Schwarz Martin

36

ANO 2011

ANO 2011

jednatel společnosti

Kouty

2

Pechatá Kateřina

36

ANO 2011

BEZPP

OSVČ - jazykové centrum

Kravaře

3

Jaroš Josef Ing.

63

ANO 2011

ANO 2011

důchodce

Kravaře

4

Moravcová Monika Bc.

25

ANO 2011

ANO 2011

student

Kouty

5

Vilášek Petr

35

ANO 2011

BEZPP

stavbyvedoucí

Kravaře

6

Königová Iveta

28

ANO 2011

ANO 2011

servírka

Kravaře

7

Vašková Pavla

46

ANO 2011

BEZPP

prodavačka

Dvořisko

8

Hájek Miroslav

36

ANO 2011

BEZPP

OSVČ - stavební činnost

Kravaře

9

Wehowská Jana MUDr.

30

ANO 2011

BEZPP

praktický lékař

Kravaře

10

Hladký Petr

36

ANO 2011

BEZPP

zámečník

Kravaře

11

Klöslová Zuzana Bc. DiS.

34

ANO 2011

BEZPP

učitelka v mateřské škole

Kravaře

12

Skřeček Daniel Ing.

27

ANO 2011

BEZPP

poštovní doručovatel

Kravaře

13

Westová Michaela Ing.

37

ANO 2011

BEZPP

lektorka

Kravaře

14

Komárek Bernard

49

ANO 2011

BEZPP

OSVČ - malířské práce

Kravaře

15

Szusciková Alžběta

56

ANO 2011

BEZPP

pracovnice České pošty

Kouty

16

Hnilková Zuzana

35

ANO 2011

BEZPP

OSVČ - pohostinství

Kravaře

17

Večerek David

29

ANO 2011

BEZPP

řidič

Kravaře

18

Binek Michal

38

ANO 2011

BEZPP

klempíř

Dvořisko

19

Fus Martin

27

ANO 2011

BEZPP

truhlář

Kravaře

20

Zdražil Michal

26

ANO 2011

BEZPP

řidič

Kravaře

21

Ranoš Kamil

39

ANO 2011

BEZPP

obchodní zástupce

Kravaře

 

 


Valid XHTML and CSS.