news menu leftnews menu right

Nejnovější

Všichni čekají, co vymyslí FURTISAMI. Pomáhá a baví se celá obec

Velké Hoštice. Každým rokem jiné překvapení. Dětské dny ve Velkých Hošticích na Hlučínsku, se díky skupině nadšenců staly magnetem, nejen pro místní. Loni se....

Svatý Martin přijede na perníkovém koni

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní p....

Kravaře mají nejlepší trafiku

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénk....

Zručné ruce si poradily s perníkovým mořem

Bohuslavice. Zdá se, že bohuslavické perníkářky každým rokem zvedají laťku svých dovedností. Letos se rozhodly vytvořit z perníku přímo moře. „Do Boh....

REKLAMA

 

Výstava o Hlučínsku získala ocenění

Hlučín. Muzeum Hlučínska získalo Zvláštní ocenění na prestižní Národní soutěži muzeí Gloria Musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2014,v kategorii Muz....

Zvony jsou jako lidé. I ony mají srdce: říká kravařský farář Daniel Vícha.

Z jeho hlavy vzešla originální myšlenka uctít padlé vojáky z 2.světové války z farnosti tím, že nechá odlít Zvon pokoje. Kromě stošedesátijedna j....

Oslava jara v Chuchelné

Chuchelná. Milovníci vážné hudby si přijdou na své v neděli 24.května v Chuchelné. V místním kostele Povýšení sv. Kříže zazní skladby českých a světových ....

Počítadlo návštěv:
Je kravařský hřbitov časovaná bomba?
(2 Hodnoceno, průměr 1.50 z 5)
Napsal uživatel Liana Melecká   
Čtvrtek, 17 Září 2015 10:18

Kravaře. „Je to časovaná bomba," zhodnotil v nadsázce před dvěmi měsíci v regionálním tisku situaci s pohřbíváním v Kravařích, tajemník městského úřadu Pavel Novotný. Třebaže má město hřbitovy dva, v Kravařích a Koutech, volných je už jen pár míst.

Současné vedení kravařské radnice v tom má jasno. Rozšiřovat chce pouze hřbitov v části Kravař – Koutech a ten bude v budoucnu sloužit jako centrální hřbitov pro celé město. Hřbitov je naproti kostela svatého Mikuláše, v sousedství sportovního areálu Buly Aréna. „Projekt byl zpracován v roce 2002 a hřbitov bude postupně rozšiřován podle této koncepce,“ informoval vedoucí odboru místního hospodářství a investiční výstavby Walter Kocián.

Město ušetřilo

Pracovat se zde začalo letos v létě v zadní části současného, oploceného, koutského hřbitova, kde zatím nebyly hroby. Aby město ušetřilo, vydláždili několik desítek metrů chodníku zaměstnanci města, kteří mají na starosti údržbu komunikací a zeleně. Chodník končí u laťkového plotu hřbitova. Na něj pak naváže dláždění při rozšiřování hřbitova v další etapě.

„Rozšíření hřbitova v Koutech je zahrnuto v plánu investičních akcí již několik let. V tomto roce jsme z důvodu nedostatku hrobových míst přistoupili k rozšíření směrem na sever. Náklady na materiál a mechanismy přišly na 230 tisíc korun,“ prezentoval tuto akci kravařský místostarosta Petr Muczka (KDU- ČSL), který má problematiku pohřbívání na starosti. Hřbitov plánuje město postupně rozšiřovat po jednotlivých částech, které se zkolaudují a církevně vysvětí.

 

Plán koutského hřbitova (červeně současný hřbitov a vydláždění), Nově vydlážděné chodníky FOTO:LIANA MELECKÁ

Rozšíření hřbitova je jedna z priorit města

V první etapě počítá město s vytvořením urnového háje v současné zadní části hřbitova. V projektu je i stavba smuteční síně a kolumbária. „V průběhu září a října budeme jednat o investicích na příští rok a hřbitov bude jedna z priorit. Otázkou je, zda se smuteční síň podaří postavit již při prvním rozšíření, nebo zda bude dobudována později,“ doplnil místostarosta.

Pozemky v sousedství koutského hřbitova už jsou ve vlastnictví města, kromě parcely 3721/39, (vpravo od hlavního vstupu) na kterou má město pouze předkupní právo a vede přes ní vedení vysokého napětí.  

 

Kravařský hřbitov rozšiřovat nebudeme

Na kravařském hřbitově u kostela Svatého Bartoloměje pochovávají místní své mrtvé už několik staletí. Hroby jsou natěsnány k sobě a lidé ve snaze získat více prostoru, posouvají náhrobky do uliček, takže se na některých místech dá projít jen stěží. Přitom se nabízí rozšířiření o nevyužitou městskou a farní zahradu. Současné vedení města ale o rozšíření hřbitova neuvažuje.

„Na kravařském hřbitově už místo pro nový hrob asi nenajdeme. Nicméně jsou lidé co vlastní hrobové místo, kde je možné uložení rakve. Jsou zde i staré hroby, které už si nikdo nepronajímá. Ale podle zkušenosti je pohřbívání do těchto míst problematické. Bortí se přitom i okolní hroby,“ vysvětloval situaci na kravařském hřbitově Muczka.

Město doporučuje zpopelnit

Upozornil, že ani majitelé hrobových míst, které jsou po tlecí době a mohla by zde tedy být uložena rakev, nejsou bez rizika. „Může dojít k tomu, že je stará rakev stále zachována. Pak by se musela vyjmout a  s ostatky exhumovat. A to je nákladné. Proto se nabízí  – nechat se zpopelnit a jsem-li vlastníkem hrobového místa, mohu urnu uložit tam,“ doporučoval Muczka.

Před dvanácti lety plánovalo město kravařský hřbitov postupně rušit a od ledna 2004 úředníci vydali zákaz pohřbívání. To vyvolalo u Kravařských nevoli a více jak sedm set lidí podepsalo proti tomu petici. Město lhůtu posunulo do roku 2015.

Dokud se budou lidé starat, hřbitov zůstane

 „Slovo „zrušit hřbitov“ není na pořadu dne. To, že již nebude v blízké budoucnosti možné pochovávat v rakvi neznamená, že zde nemohou být ukládány urny. A pokud si pronajímatele hrobových míst  budou prodlužovat nájemní smlouvy a starat se o své hroby, pak bude podoba hřbitova stejná jako dnes,“ vysvětlil současnou situaci Muczka.

Farská a městská zahrada jsou v územním plánu města vedeny jako plocha občanské vybavenosti. Podle vedoucí odboru výstavby a územního plánování Jitky Holeschové, by se v případě rozšíření nemusel měnit územní plán, ale město by požádalo o územní rozhodnutí o využití území. „Nikdo z města ale s takovým návrhem nepřišel," doplnila Holeschová.

Současný kravařský farář Daniel Vícha proti rozšíření o farskou zahradu nic nemá „Pokud město farnost požádá, nejsem proti tomu. Konečné slovo k převodu pozemků ale bude mít biskupství,“ uvedl.

(zdroj: kravařský zpravodaj Besedník)

Milí čtenáři Prajzských novin. Jaký máte názor na problematiku pohřbívání v Kravařích? Napište na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , nebo přidejte svůj komentář přímo u článku. 

 


Valid XHTML and CSS.