news menu leftnews menu right

Nejnovější

Z mlýna je „nemlyn" s překvapením. Hostům tam teče pod nohama voda

Kravaře. O existenci starého kravařského mlýna, se majitel stavební firmy DK1 Daniel Kozel dozvěděl náhodou. Když ho uviděl, věděl, že ho musí koupit. Skoro čty....

Všichni čekají, co vymyslí FURTISAMI. Pomáhá a baví se celá obec

Velké Hoštice. Každým rokem jiné překvapení. Dětské dny ve Velkých Hošticích na Hlučínsku, se díky skupině nadšenců staly magnetem, nejen pro místní. Loni se....

Svatý Martin přijede na perníkovém koni

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní p....

Studentky navrhly unikátní betlém. Dřevo napustí olejem Svatého Kříže

Opava. Návrh betlému tří studentek opavské Střední školy průmyslové a umělecké, zvítězil v soutěži vyhlášené opavským magistrátem a ozdobí letošní v....

Příběh ze záhrobí se prodává sám

Dolní Benešov. Nedávno vyšla dolnobenešovské spisovatelce Anně Malchárkové nová knížka Záhada kamenného svědka. Autorka se v ní vrací ke krvavé vraždě b....

Bio zahrádka přinesla úrodu. Patnáct obřích dýní

Chuchelná. Žádný pěstěný trávník, ani módní štěrkové záhony s okrasnými travami. Zahrádka před domem Antonína Pavlíčka v Chuchelné, vypadá jako ....

Kravaře mají nejlepší trafiku

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénk....

Byla jsem přitom

Praha. „Zavřít hranice. Soudit se o kvóty. Jinak nové volby.“  To bylo ústřední přání asi šesti tisíc lidí, kteří se v sobotu sešli na Hradčanském ná....

Chceš stavět? Zaplať silnici a daruj městu

Kravaře. Majitelům stavebních pozemků v Kravařích, které nejsou napojeny na veřejné sítě, ani komunikace, věnovali zastupitelé novoroční dárek. Jsou to zás....

Kravařský odpust vydělal milion, Kutský ani korunu

Kravaře. Po dlouhých letech se Kravařští dozvěděli, kolik město vydělalo na největší akci celého roku, Kravařském odpustu. Na pronájmu pozemků a veřejného pro....

Počítadlo návštěv:
Práce s parťákem je někdy velká ponorka, říká nejlepší hlučínská policistka
(3 Hodnoceno, průměr 3.33 z 5)
Napsal uživatel Liana Melecká   
Úterý, 02 Duben 2013 18:34

Hlučín. Ivana Bedravová Jedličková si vybrala, pro ženu, nepříliš obvyklé povolání. V policejní uniformě ji zpočátku potkávali lidé v centru Prahy a poslední čtyři roky je její domovská stanice v Hlučíně. Nedávno se stala nejlepší policistkou hlučínského obvodu za rok 2012.

Jak vzali vaše ocenění kolegové ? Poplácali vás po rameni a utrousili, jsi fakt dobrá, a nebo no, jo, vybrali ženskou, protože to žádá EU ?
Reakce kolegů jsou většinou pozitivní. Spíš to asi bylo pro většinu malé překvapení, protože na oddělení nesloužím tak dlouhou, jako většina mých kolegů. Já osobně jsem byla překvapená velmi. A proč si vybrali právě mně, tak to se musíte zeptat vedení našeho obvodu, kteří mně na toto ocenění navrhli.

Co vaše začátky u policie? Vzali vás kolegové mezi sebe?
Všechny začátky v novém kolektivu jsou těžké. Každý musí poznat, kdo vám pomůže a kdo ne. Spousta lidí si myslí: ženská u policie, no to snad ne. Podle mě je jedno, jestli je to žena nebo muž, důležité je to, že tu práci berete vážně, s respektem a hlavně s rozumem.

Jak jste začínala? Na policejní akademii, jako v onom oblíbeném americkém filmu?
Policejní akademii jsem nestudovala, to bych měla před svým jménem titul. Já jsem absolvovala jednoroční kurz, který jsem musela v závěru obhájit zkouškami. Jak praktickými, tak fyzickými. Až potom jsem mohla do služby.

Máte svého parťáka?
Když jsem ale začínala v Praze, sloužila jsem tři roky se dvěmi parťáky. Někdy je to lepší, protože už víte, jak kolega zareaguje. Někdy je to ale velká „ponorka“. V Hlučíně se ve stálých dvojicích neslouží. V něčem je to taky dobré, když sloužím, pokaždé s někým jiným, tak to aspoň není taková obehraná písnička.

Už jste někdy musela použít i zbraň?
Byly situace, kdy jsem musela vytasit zbraň, ale nikdy jsem z ní, kromě střelecké přípravy nevystřelila. Když vcházím do budovy, kde předpokládám, že tam může být nebezpečný pachatel, jde všechno stranou. Pak mám v hlavě jen to, abych jistila svého parťáka, který mi důvěřuje. Protože nikdy nevím, co mě může potkat, musím mít čistou hlavu. Život a zdraví je v této chvíli to nejdůležitější a bezpochybně nejcennější.

Kdo je Ivana Bedravová Jedličková?
Pochází ze Suchých Lazců a je jí jednatřicet let. U policie začínala před jedenácti lety v Praze. Napřed na Místním oddělení policie na Letné a později jí přeřadili na Oddělení hlídkové služby na Vinohradech. Na vlastní žádost ji přeložili zpět na severní Moravu a čtyři roky už slouží na Obvodní oddělení v Hlučíně. Koncem března byla vyhlášena nejlepší policistku hlučínského obvodního oddělení za minulý rok. Její nadřízení ocenili zejména její empatický přístup k obětem trestných činů, díky němu je schopna získat důležité informace. A také její podíl na objasňování trestné činnosti mládeže.

 

Stříleli někdy po vás?
Zatím ne, i když se k tomu párkrát schylovalo. Ovšem nadávky a vyhrožování, to je na denním pořádku.

Jak se vám daří skloubit dohromady služby u policie a rodinu?
Mám štěstí, že mně má rodina v mém výběru povolání podporovala. Tím, že  mám kolem sebe lidi, kteří respektují mou volbu zaměstnání, se mi to daří.

Podle toho, že používáte dvě příjmení, jste asi vdaná?
Ano, nechala jsem si jak příjmení po manželovi, tak i své příjmení za svobodna.

Nemáte s tím problémy?
Já to tak chtěla, a vůbec svého rozhodnutí nelituji. Naopak reakce některých lidí jsou docela legrační. Ty rozpaky, jak mě vlastně mají oslovit. Jestli paní Bedravová nebo Jedličková.

Změnil se přístup lidí při vyšetřování? Snaží se policistům pomoci, nebo jim stále nevěří?
Pořád jsou skupiny lidí, kteří selhání jedince, berou jako selhání celé policie. Takové myšlení mě docela mrzí a nezbývá než se nad to povznést. Bohužel v tom hrají velkou roli média a takové kauzy dlouho zůstanou lidem v paměti. To špatné, co udělal jeden člověk, pak hází na celý sbor.

Lidi nejvíce rozhodí, když se jim někdo vloupe do domu. Jak takové vyšetřování probíhá?

Napřed se musíme přesvědčit, jestli tam nejsou zranění, nebo přímo zloději. Přitom musíme dávat pozor, abychom nezničili důležité stopy, které zajistí kriminalistický technik. Vše pak většinou za pomocí kriminalistů a vyšetřovatelů  prošetříme a prověříme.

Takže je to spíš mravenčí práce a žádné vzrušující přestřelky a okamžité dopadení pachatele jako v televizních seriálech?
Bylo by krásné, kdyby tomu tak bylo. Všechny případy dle jejich metod a moderních pomůcek by byly vyřešeny a jejich pachatelé dopadeni. Bohužel, pokud se ve filmu přímo neuvádí, že je natočený podle skutečného příběhu, ať tomu lidé nevěří.

Spousta policistů odešla kvůli platu k soukromým firmám. Jak je to s vámi, chcete u policie zůstat?
Mě moje práce baví. Vždy jsem ji chtěla dělat a doufám, že u ní zůstanu ještě dlouho. Dokonce si troufnu říci, že do práce chodím ráda a že mě naplňuje.

 


Valid XHTML and CSS.