news menu leftnews menu right

Nejnovější

Z mlýna je „nemlyn" s překvapením. Hostům tam teče pod nohama voda

Kravaře. O existenci starého kravařského mlýna, se majitel stavební firmy DK1 Daniel Kozel dozvěděl náhodou. Když ho uviděl, věděl, že ho musí koupit. Skoro čty....

Všichni čekají, co vymyslí FURTISAMI. Pomáhá a baví se celá obec

Velké Hoštice. Každým rokem jiné překvapení. Dětské dny ve Velkých Hošticích na Hlučínsku, se díky skupině nadšenců staly magnetem, nejen pro místní. Loni se....

Svatý Martin přijede na perníkovém koni

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní p....

Studentky navrhly unikátní betlém. Dřevo napustí olejem Svatého Kříže

Opava. Návrh betlému tří studentek opavské Střední školy průmyslové a umělecké, zvítězil v soutěži vyhlášené opavským magistrátem a ozdobí letošní v....

Příběh ze záhrobí se prodává sám

Dolní Benešov. Nedávno vyšla dolnobenešovské spisovatelce Anně Malchárkové nová knížka Záhada kamenného svědka. Autorka se v ní vrací ke krvavé vraždě b....

Bio zahrádka přinesla úrodu. Patnáct obřích dýní

Chuchelná. Žádný pěstěný trávník, ani módní štěrkové záhony s okrasnými travami. Zahrádka před domem Antonína Pavlíčka v Chuchelné, vypadá jako ....

Kravaře mají nejlepší trafiku

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénk....

Byla jsem přitom

Praha. „Zavřít hranice. Soudit se o kvóty. Jinak nové volby.“  To bylo ústřední přání asi šesti tisíc lidí, kteří se v sobotu sešli na Hradčanském ná....

Chceš stavět? Zaplať silnici a daruj městu

Kravaře. Majitelům stavebních pozemků v Kravařích, které nejsou napojeny na veřejné sítě, ani komunikace, věnovali zastupitelé novoroční dárek. Jsou to zás....

Kravařský odpust vydělal milion, Kutský ani korunu

Kravaře. Po dlouhých letech se Kravařští dozvěděli, kolik město vydělalo na největší akci celého roku, Kravařském odpustu. Na pronájmu pozemků a veřejného pro....

Počítadlo návštěv:
Profesionální mažoretka? Čeká ji dřina a cestování po světě
(6 Hodnoceno, průměr 4.50 z 5)
Napsal uživatel Liana Melecká   
Úterý, 25 Březen 2014 16:37

Ludgeřovice. Poprvé držela Karin Wronová v ruce hůlku mažoretky, když jí bylo sedm. Dnes jí je šestnáct, a se svými kolegyněmi z ostravského klubu Elite patří mezi světovou elitu v mažoretkovém sportu. Loni skončily v celosvětové konkurenci na čtvrtém místě.      

 

Dostat se mezi soutěžící o titul Mistra světa asi není jen tak. Jak se vám to podařilo?

Před čtyřmi lety jsem začala soutěžit za kategorii starších juniorek. Ten rok byl pro mě nejen skok v kategorii, ale také pro mne znamenal přestup do ostravského klubu Elité. Najednou jsem byla mezi profesionály a musela si zvyknout na tvrdé tréninky, většinou třikrát týdně. O víkendech jsem byla na soustředění, nebo na soutěži. Veškerý čas jsem věnovala jen škole a mažoretkám.

Jak dlouho vám trvalo, než jste se vypracovaly mezi elitu?

V roce 2012 jsme s holkama z Finále Mistrovství České republiky postoupily až na Mistrovství Evropy, kde jsme skončily mezi deseti nejlepšími kluby Evropy. To nás ''nakoplo'' a makaly jsem ještě více. Chtěly jsme postoupit na Mistrovství světa 2013 a povedlo se nám to.

Karin Wronová (první zleva a její vítězné družstvo v semifinále Mistrovství ČR 2013

Loni jste sbíraly titul za titulem, ne?

Vlastně jo. Staly jsme se Vicemistryněmi kvalifikace, Vicemistryněmi semifinále ve formacích, Vicemistryněmi České republiky v malých formacích a II. Vicemistryněmi České republiky v kategorii defilé velkých formací.

Tím jste si vybojovaly přímý postup na Mistrovství světa?

Ano, to se konalo na konci srpna v Praze. A nebyly jsme samy. Soutěžily taky naše mladší holky do jedenácti let z Elité Babies. My jsme byly nakonec čtvrté a ostatní naše formace se všechny umístily do pátého místa, takže jsme měly co oslavovat. Jenže čas na oslavy všech titulů a medailí nebyl moc dlouhý.

Proč? To vám to trenéři nedovolili?

Už od září jsme musely začít trénovat další nové choreografie, abychom se nahoře udržely. Takže znovu stejný kolotoč: tréninky, soustředění, taneční a baletní průprava, práce s hůlkou, kondiční příprava a další tréninky s tím spojené.

Připadá mi, že to ani nemůžete stihnout? Jak vypadá váš denní program?

Chce to přímo logistické plánování. Například úterý mám náročný program: v půl šesté budíček, zopakovat si učivo do školy, pokud píšeme písemku a vyučování mi končí obvykle o půl třetí. Zajdu na oběd do školní jídelny a jdu za mamkou do práce. Tam vyměním školní batoh za ''mažoretkový''. Hlavně nesmím zapomenout na hůlku (baton) a pádím na autobus do Ostravy.

 

Porada před startem na Mistrovství Evropy

Tam už vás čeká trénink sestavy?                                                    

Ještě ne. Hodinu a čtvrt dohlížím na svou malou sólistku Mišku. Trénujeme spolu její sestavu a pilujeme poslední detaily. Míša totiž taky letos pojede na Mistrovství ČR. Přiznávám, že jako trenér jsem asi dost přísná a někdy se divím, že to moje sólistka zvládá. Kromě práce s hůlkou se jí snažím předat i zkušenosti z tance, které jsem nabrala v klubu Katlen, do kterého jsem chodila. Musím říct, že jsem na ni moc pyšná. Teprve pak mi začíná trénink ve skupině a trvá do sedmi hodin večer. Domů mě vozí mamka, takže doma jsem kolem půl osmé. Mám čas se akorát naučit do školy, chvíli na počítači a spát.

Když člověk sleduje vystoupení mažoretek, jak všechny jednotně vyhazují hůlky, vypadá to jednoduše. Nacvičit to, ale asi žádná sranda není ?

To fakt ne. Někdy nám to padá jako hrušky. V sestavě nás je třiadvacet a všechny hůlky se musí naprosto přesně zastavit v jedné výšce. A než je chytíme, musíme udělat dvě nebo tři otočky. Teď už to celkem zvládám, ale když jsem byla hodně malá, byl to problém.

Říkáte hodně malá. Kdy jste s tím začala?

Jako malý prvňáček jsem sedávala na zahradě a přes plot sledovala, jak Hanka od sousedů trénuje s kamarádkami sestavu s hůlkou. Když viděly, že jsem z nich nezpustila oči, přeskočily plot a začaly mě to učit. Hanka mi pak vymyslela první sólo a já se na základce přihlásila do kroužku mažoretek.

Kdo je Karin Wronová?
Je rodačka z části Ludgeřovic Vrablovce, studuje hlučínské Gymnázium Josefa Kainara. Kromě mažoretkového sportu se věnuje tanci, baletu a gymnastice. Tančit začala už v mateřské škole. Jako mažoretka soutěží za ostravský klub Elite.

Co na to říkají rodiče? Fandí vám?

Jasně. Na první trénink si vzpomínám doteď. Šel tam se mnou táta. Poprvé jsem vstoupila do nového světa a pomalu zjišťovala, že dělat mažoretku není nic jednoduchého. Po roce tréninků jsem šla na první soutěž a nedopadla zrovna nejlépe. Tam jsem si pořádně uvědomila, že musím začít ohromně makat, abych něčeho dosáhla.

A mamka?  Určitě je na vás pyšná, ne?

Nejvíc si cením toho, že se mnou jezdí na každou soutěž. Společně se pak díváme na videa, hledáme chyby a bavíme se o tom, co a jak, by šlo změnit. Protože většinou každý rok mám i sólové vystoupení, pomáhá mi a radí.

Lidé mají obvykle spojenou představu pochodujících mažoretek v rytmu dechovky. Ale na mistrovství je asi třeba předvést něco jiného?

Dechovku dnes vystřídala moderní hudba současných interpretů. Je to o tanci, eleganci, ladnosti v kontrastu s ostrými pohyby. Snažíme se každým rokem  vyčnívat z řady, mít něco nového, originálního.

 

Velkou roli hraje i oblečení. Kdo vám je navrhuje a šije?

Máme švadlenu z Havířova, ale kromě ní nám kostýmky šije i naše trenérka Hana Švidrnochová, která je majitelkou klubu.

Vicemistryně České republiky, malá formace 2013

Kromě toho asi vymýšlí i choreografii?

Ano, a je to hlavní část tréninku. Letos máme sestavy připravené speciálně pro start na Mistrovství ČR, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa.

Kolik vás je v klubu celkem?

Je nás stodvacet a jsme rozdělené do šesti kategorií. Mažoretky dělají holky od tří do dvaceti let, ale i ty dále pokračují, například jako trenérky mladších dětí.

Takže přesuny na soutěže se asi auty nekonají?

Obvykle jezdíme dvěmi autobusy. Trenérky mají opravdu hodně starostí s organizací tak velkého klubu. Ještěže jich máme osm.  

Co byste poradila dívkám, které chtějí s tímto sportem začít?

Holky se odmala naučí nejen disciplíně a zodpovědnému přístupu ke kolektivu, ale také získají dokonalou pohybovou průpravu. Není důležitá kvantita tréninků, ale jejich kvalita. Raději ať si najdou profesionální klub, než jenom nějaký kroužek. Nemám ráda, když někdo dělá něco jen tak, aby nebyla nuda. Buď budou makat, nebo to nemá cenu.

 


Valid XHTML and CSS.