news menu leftnews menu right

Nejnovější

Všichni čekají, co vymyslí FURTISAMI. Pomáhá a baví se celá obec

Velké Hoštice. Každým rokem jiné překvapení. Dětské dny ve Velkých Hošticích na Hlučínsku, se díky skupině nadšenců staly magnetem, nejen pro místní. Loni se....

Svatý Martin přijede na perníkovém koni

Bohuslavice. Ti, kdo si chtějí zažít atmosféru začínajícího adventu určitě už dnes zamíří do Bohuslavic. Po tři dny budou v místním kulturním domě místní p....

Kravaře mají nejlepší trafiku

Kravaře. Absolutním vítězem soutěže První novinové společnosti (PNS) o Trafiku roku 2015 se stala Magda Lišková z Kravař. Získala ji v kategorii „okénk....

Zručné ruce si poradily s perníkovým mořem

Bohuslavice. Zdá se, že bohuslavické perníkářky každým rokem zvedají laťku svých dovedností. Letos se rozhodly vytvořit z perníku přímo moře. „Do Boh....

REKLAMA

 

Výstava o Hlučínsku získala ocenění

Hlučín. Muzeum Hlučínska získalo Zvláštní ocenění na prestižní Národní soutěži muzeí Gloria Musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2014,v kategorii Muz....

Zvony jsou jako lidé. I ony mají srdce: říká kravařský farář Daniel Vícha.

Z jeho hlavy vzešla originální myšlenka uctít padlé vojáky z 2.světové války z farnosti tím, že nechá odlít Zvon pokoje. Kromě stošedesátijedna j....

Oslava jara v Chuchelné

Chuchelná. Milovníci vážné hudby si přijdou na své v neděli 24.května v Chuchelné. V místním kostele Povýšení sv. Kříže zazní skladby českých a světových ....

Počítadlo návštěv:
Dobrý starosta? Nesmí se bát říct ne
(4 Hodnoceno, průměr 1.25 z 5)
Napsal uživatel Liana Melecká   
Pondělí, 03 Říjen 2011 13:48

Svého starostu si lidé představují různě. Jedni by ho nejraději viděli běhat celé dny po ulicích, druzí  ho vidí jako manažera v obleku, který pro obec shání peníze. Josef Zawadský stál v čele radnice Dolního Benešova dvanáct let, ale nemyslel jen na svou obec. Aby propagoval celý region, stál u zrodu Sdružení obcí Hlučínska.

 

Co vás vedlo k tomu založit toto sdružení ?
Hlavním důvodem bylo dát starosty dohromady, abychom mohli podávat projekty a získali dotace na potřebné investice. Ten další důvod byl, abychom se navzájem lépe poznali a třeba si i poradili.

Teď po dvaaadvaceti letech můžete bilancovat. Povedlo se to?
Rozhodně. Myslím si, že se Hlučínsko konečně dostalo do povědomí i Pražáků. Těší mě, že v tom mí kolegové dále pokračují. Největší radost mám z toho, kolik se na Hlučínsku pořádá různých společných kulturních akcí.

Jenže ani dobrá akce se neprosadí, když se o ní lidé nedozví?
To je pravda. Lidé si nás všimli, až se o Hlučínsku začalo psát v regionálních novinách. Potěšilo mě, že už máme i své webové Prajzské noviny. Hodně pomohl i film Sloužil jsem u wehrmachtu, kde se konečně mluví pravdivě o tom, co naši otcové prožívali během druhé světové války. Lidé také začali číst knihy napsané místními spisovatelkami a hlučínská spisovatelka Jana Schlossarková se dokonce umístila na čelním místě v anketě čtenářů Mladé fronty Dnes o osobnost kraje.

Vy jste jako starosta začínal v porevoluční době. Jaké to bylo?
Představy lidí o tom, co má dělat starosta byly různé. Někdo chtěl aby běhal po stavbách v montérkách, druzí si mysleli, že má leštit kliky na ministerstvu a shánět peníze.Taky některé výstupy občanů na zastupitelstvu byly docela divoké. Mysleli si, že když je demokracie, mohou si všechno dovolit. 

Jaký jste měl na to recept?
Hlavně jsem nesměl ztratit nervy. Snažil jsem se každého vyslechnout a pak posoudit, jestli je jeho stížnost nebo žádost opodstatněná. Až potom jsem rozhodl. Správný starosta se nesmí bát říct i ne.

Vzpomínáte si na nějaký kuriózní případ?
Několikrát za mnou přišel nezaměstnaný z Budišova. Skončil v místní hospodě a tam všem vykládal, že se potřebuje dostat do Vsetína za prací, ale nemá na vlak. Tak ho poslali za mnou, že to vyřídím.

V době , kdy jste na radnici začínal jste měl za sebou letitou praxi na stavbě i jako dozor investora. Pomohlo vám to na radnici?
Určitě. Hlavně ty první roky byly budovatelské, takže sedmdesát procent mé práce byla stavařina. Snažil jsem se, aby se obyvatelé Dolního Benešova nemuseli starat odkud jim teče voda z kohoutku, kam odtéká a kam odváží odpady. Byli jsme první obec, která měla svou vlastní skládku.

Čeho si za svého působení na radnici nejvíce považujete?
Že se povedlo obci bezúplatně převést kulturní dům a Městský orchestr mladých. Také, že jsme zvládli to papírování a v roce 1996 získali zpět Dolnímu Benešovu statut města.

Je něco co byste poradil svým mladším kolegům na radnicích? 
Někteří starostové se stále ještě myšlenkově nepřenesli přes hranice své obce. Takže bych jim přál, aby pochopili, že nejlepšího výsledku dosáhnou tehdy, když se jim podaří realizovat společný projekt.

 

 

Kdo je Josef Zawadský?

Začínal jako stavbyvedoucí v ostravských Pozemních stavbách a od roku 1974 dohlížel na stavby nového Jaderného programu v MSA Dolní Benešov. V roce 1990 ho lidé poprvé zvolili starostou Dolního Benešova a v čele radnice zůstal dvanáct let, až do svého důchodu . Byl zakladatelem Sdružení obcí Hlučínska a jeho prvním předsedou. Dnes patří sedmdesátiletý Josef Zawadský mezi přátele muzea Hlučínska.

 

Jako všude i na Prajzské žijí lidé obyčejní i výjimeční. Tím, že prožili stoosmdesát let v jiném státě (Prusku) jsou více rázovití. Postupně na těchto stránkách naleznete rozhovory s těmi, kteří jsou něčím výjimeční a něco v životě dokázali. Znáte i vy v okolí něčím zajímavou osobnost? Napište nám na e- mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ., my o nich rádi napíšeme.

 


Valid XHTML and CSS.